Buty sportowe – które będą najlepsze do biegania?
Regularny trening biegowy musi być realizowany w odpowiednich warunkach, inaczej może nam przynieść więcej szkód niż pożytku. Najważniejszym elementem w tej kwestii wydają się być buty. Wyjaśniamy, jak należy je dobierać w zależności do rodzaju stopy i naszych potrzeb.
Rodzaj wykorzystywanego przez nas obuwia wpływa nie tylko na komfort biegu po różnych nawierzchniach, ale również na kondycję i zabezpieczenie stopy na wypadek ewentualnych kontuzji. Jak bowiem pokazuje praktyka, źle dobrane buty mogą sprawić, że z treningu wrócimy ze zwichniętą lub skręconą stopą.
Buty do biegania – jak dobrać?
Oczywiście nie tylko obuwie ma wpływ na to, czy nasza stopa ulegnie przeciążeniu czy też nie. Mimo wszystko, mają ogromny wpływ na to, z jakim skutkiem biegamy. Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych modeli, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że buty powinny zapewniać nam wygodę biegania, amortyzację, odciążenie stopy, a także skuteczne odprowadzanie wilgoci.
Żeby to wszystko stało się możliwe, obuwie należy dobierać do budowy stopy. Wyróżniamy trzy rodzaje:
- nadpronacja – czyli płaskostopie, które wyróżnia się niskim podbiciem i przenoszeniu ciężaru ciała na całą powierzchnię stopy. W takim przypadku warto decydować się na obuwie stabilizujące,
- neutral – mamy tu do czynienia z prawidłowym podbiciem, dzięki czemu ciężar ciała jest rozprowadzany równomiernie od pięty do wybicia placów. W takiej sytuacji nie potrzebujemy specjalistycznego obuwia, a nasze możliwości wyboru są bardzo szerokie,
- supinator – w tym przypadku mamy do czynienia z małą pronacją, a więc z wysokim podbiciem, co objawia się tym, że zewnętrzna krawędź stopy jest nadmiernie obciążana. Potrzebujemy wtedy butów z wysoką amortyzacją.
Jak sprawdzić rodzaj stopy? Najlepiej przez test wodny, polegający na zanurzeniu stopy i wykonaniu jej odcisku na kartce ciemnego papieru lub innym podłożu, na którym ślad będzie odpowiednio widoczny.
Rodzaj podłoża
Dobór konkretnego modelu uzależniony jest też od tego, po jakiej nawierzchni biegamy. Jeżeli trenujemy na chodnikach, asfalcie lub innym twardym podłożu, powinniśmy decydować się na buty miękką podeszwą i mniej agresywnym bieżnikiem.
Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja, gdy biegamy po trawie, miękkiej ziemi czy na piasku. Potrzebne będzie nam bowiem obuwie zapewniające odpowiednią stabilizację i ochronę podbicia. Dobrze radzą sobie z tym modele trailowe z twardą podeszwą.
Co jednak w sytuacji, gdy biegamy po różnych nawierzchniach – raz miękkich, a raz twardych? Interesować powinny nas wtedy buty uniwersalne, których pełno jest w sklepach.
Buty sportowe – jak dobrać rozmiar?
Przechodzimy do kolejnej kwestii, w przypadku której popełnianych jest sporo błędów. Buty do biegania nie powinny bowiem pasować „na styk”, przez co mocno opinają stopę. Powinniśmy zostawić sobie trochę luzu, dzięki czemu nasze palce nie będą obcierane. Pamiętać musimy bowiem o tym, że podczas biegania nasza stopa intensywnie się porusza – jej zablokowanie okaże się więc bardzo niekorzystne.
Sprawdzając rozmiary w sklepach internetowych, najlepiej zmierzyć wkładkę butów wykorzystywanych na co dzień i do otrzymanego wyniku dodać centymetr lub dwa.
Wymiana starego obuwia – kiedy należy się tym zainteresować?
Kupiliśmy dobrze dobrane buty, dzięki czemu biegamy w sposób bezpieczny i komfortowy. Po kilku miesiącach nachodzi nas jednak refleksja dotycząca tego, kiedy but powinien zostać wymieniony. Oczywiście nie należy zwlekać z tym zbyt długo, ponieważ wytarte lub uszkodzone obuwie może wpłynąć na naszą stopę równie niekorzystnie jak modele źle dobrane.
Najlepszą odpowiedzią na pytanie, kiedy wymienić buty sportowe będzie stwierdzenie, że należy zrobić to wtedy, gdy podczas biegania czujemy dyskomfort. Amortyzacja znacząco się pogorszyła, ochrona nóg jest znacznie gorsza (przez co „czujemy” podłoże, a po bieganiu bolą nas stopy), a podeszwa uległa mocnemu wytarciu – są to najczęstsze oznaki świadczące o tym, ze buty warto wymienić.
Jakie buty kupić?
Zawsze należy mieć na uwadze fakt, że nadmierne oszczędności mogą na dłuższą metę okazać się nieopłacalne. Wielu producentów stara się zachęcić klientów bardzo niskimi cenami. Ich produkty często są jednak słabej jakości, przez co bardzo szybko ulegają zużyciu, a podczas biegu nie gwarantują takiej ochrony, jak modele droższe.
Wszystko to sprawia, że zawsze warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie renomy producenta odpowiadającego za przygotowanie obuwia, a także na poczytanie różnego rodzaju opinii użytkowników, którzy mieli już okazję wypróbować interesujący nas model. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i zawyrokować, czy konkretne buty do biegania rzeczywiście są warte zakupu.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)