Jagody – drogocenne owoce leśne
Las to magiczne miejsce – o każdej porze roku nas urzeka. Wiosną przyroda budzi się do życia, dzięki czemu przechadzając się leśnymi ścieżkami można podziwiać zieleniejące się drzewa oraz wsłuchiwać się w świergot ptaków. Jesienią liście na koronach drzew przybierają tak różnorodne barwy, że spacery stają się niezwykle przyjemne. Zimą, kiedy całe drzewa pokryte zostają szronem i śniegiem, rozciągający się krajobraz budzi ogromny zachwyt, a wdychanie rześkiego, mroźnego powietrza doskonale dotlenia organizm osób przebywających w lesie. Ludzie cenią sobie jednak bardzo okres letni z racji na możliwość dokonywania zbiorów owoców leśnych takich jak jagody.
Warto więc już początkiem czerwca wybrać się do lasów sosnowych lub sosnowo – świerkowych, aby pozyskać te wyśmienite owoce, rosnące na niskich krzaczkach w warstwie runa leśnego. Jagody, kiedy są już w pełni dojrzałe są słodkie i bardzo smaczne, dlatego stanowią rozkosz dla podniebienia. Ludzie zrywają je nie tylko z racji na walory smakowe, lecz także ze względu na obecność w nich drogocennych składników.
Jagody są wartościowymi owocami pod względem odżywczym. Są niskokaloryczne: 100 gram produktu dostarcza tylko 45 kalorii. Spośród składników pokarmowych najwięcej jest w nich węglowodanów: aż 12,2 gram na 100 gram jagód. Występują też śladowe ilości białka (0,8 gram) i tłuszczów (0,6 gram). Jagody obfitują także w niezwykle ważny dla układu trawiennego błonnik pokarmowy, którego ilość wynosi 3,2 gram. Owoce te zawierają także makro – i mikroelementy, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Na pierwszym więc miejscu wśród podstawowych pierwiastków klasyfikuje się potas. Jest go aż 62 miligramy. Zaraz za nim znajduje się wapń (15 miligram), a za wapniem fosfor (14 miligram). Nie brakuje też magnezu (2 miligramy) oraz sodu (1 miligram). W mniejszych ilościach występują także: mangan (0,84 miligram), żelazo (0,7 miligram), cynk (0,45 miligram) oraz miedź (0,11 miligram). Spożywając jagody dostarczyć można także organizmowi egzogenne związki takie jak witaminy, zarówno te rozpuszczalne w wodzie jak i w tłuszczach. Spośród wszystkich witamin króluje kwas askorbinowy, czyli witamina C. Jej ilość osiąga wartość 14,7 miligram. Jako drugi w kolejności jest tokoferol. Jest go 1,88 miligram. Podium zamyka niacyna – 0,28 miligram. Owoce te bogate są również pirydoksynę (0,06 miligram). Tiaminy i ryboflawiny jest po tyle samo: 0,018 miligram. Pozostałe witaminy występują w mniejszych ilościach i podaje się je w mikrogramach (µg), a mianowicie: retinol: 6 mikrogram oraz foliany (także 6 mikrogram).
Korzystajmy więc z darów lasu i każdego roku wybierzmy się chociaż raz na jagody.
Komentarze (0)