Czarter jachtu krok po kroku
Czarter jachtu to doskonała okazja do tego, by przeżyć wspaniałą przygodę na wodzie, zobaczyć kawałek świata i doświadczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Jeżeli jesteś jeszcze niewprawionym żeglarzem i potrzebujesz kilku porad w tym zakresie, zespół YACHTIC.com krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces!
Krok pierwszy: zdobądź uprawnienia
Zanim zdecydujesz się na czarter jachtu, musisz mieć odpowiednie uprawnienia — w tym wypadku niezbędny będzie właściwy patent patent i świadectwo radiooperatora (SRC). Dokumenty warto załatwić z wyprzedzeniem, ponieważ niektórzy armatorzy wymagają, by przesłać im ich kopię około 2 tygodnie przed czarterem. Jeżeli nie posiadasz uprawnień, możesz również wybrać opcję rejsu ze skiperem, który zajmie się sterowaniem jachtem, podczas, gdy Ty i Twoja załoga będziesz mógł skupić się na wypoczynku.
Krok drugi: wybierz miejsce rejsu
Jeżeli to Twój pierwszy raz na jachcie, zrezygnuj z wymagających miejsc na rzecz tych, w których czekają Cię nieco spokojniejsze akweny z pokaźną ilością wysp, wysepek, zatok oraz portów. Idealnym kierunkiem dla początkujących żeglarzy jest Chorwacja, która gwarantuje bezpieczny rejs bez zbędnych niespodzianek.
Krok trzeci: zadecyduj o terminie rejsu
Kiedy już zdobędziemy odpowiednie uprawnienia i wybierzemy miejsce, w którym chcemy żeglować, możemy zadecydować o terminie naszego rejsu. Najkorzystniej jest to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lub tuż po jego zakończeniu — wówczas ceny za czarter jachtu są niższe i często pozwalają zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Krok czwarty: wybierz jacht
Powierznia oraz wielkość jachtu powinny być dostosowane do liczby osób, jakie zamierzają wziąć udział w rejsie. Choć duże jednostki z pewnością zapewniają więcej wygody, na początek warto wybrać nieco mniejszy jacht, który jest łatwiejszy w obsłudze i sterowaniu.
Krok piąty: dokonaj ostatecznych formalności
Czarter jachtu następuje w momencie dokonania wstępnej rezerwacji — osoba czarterująca ma 5 dni na to, by podjąć ostateczną decyzję i uiścić stosowną zaliczkę. Można to zrobić od razu, pokrywając część kwoty, natomiast pozostałą sumę wpłacić kilka tygodni przed samym rejsem. W dniu rozpoczęcia rejsu powinniśmy stawić się wraz z załogą w porcie, a następnie zgłosić do armatora, który przekaże nam jacht. Zaleca się, by przed wyruszeniem w rejs, dokładnie sprawdzić wyposażenie jachtu i skontrolować stan wszystkich urządzeń. Proces kończy się w momencie przekroczenia progów biura i podpisania protokołu odbioru wraz z zapłatą kaucji.
Po odebraniu jachtu i spełnieniu wszystkich formalności możemy ruszać w rejs! Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zrelaksować się i otworzyć na przygodę!
Artykuł partnera
Komentarze (0)