Odkurzacz workowy czy bezworkowy?
Dostępne na rynku odkurzacze występują w wielu odmianach. Podstawowy podział obejmuje modele korzystające z worków, a także te ze zbiornikiem. Na które z nich warto się zdecydować?
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie będzie jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od tego, jakie są nasze przyzwyczajenia oraz indywidualne preferencje. Warto podkreślić, że oba urządzenia różnią się nie tylko sposobem magazynowanie zanieczyszczeń, ale również samym mechanizmem działania.
W przypadku odkurzaczy workowych, wszelkie zabrudzenia są wciągane razem z powietrzem do szczotki. Następnie lądują one w worku, natomiast powietrze jest wypuszczane na zewnątrz. Modele bezworkowe korzystają z tak zwanego systemu separacji cyklonowej. Polega on na wirowaniu powietrza wewnątrz zbiornika – zanieczyszczenia lądują na jego dnie, a powietrze jest wypuszczane u góry. Co jednak najważniejsze, najpierw zostaje ono skutecznie oczyszczone, dzięki czemu nie wdychamy żadnych zanieczyszczeń. Czym jeszcze oba urządzenia różnią się między sobą.
Odkurzacz workowy
Bez wątpienia jest to najbardziej powszechny typ odkurzacza, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską półkę cenową. Dostępny jest w ofercie wielu producentów, takich jak Tefal, Rowenta, Zelmer, Bosch, Philips i wielu, wielu innych.
Co ważne, wykorzystywane worki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najtańsze są oczywiście produkty papierowe, które należy wymienić po ich zapełnieniu. Zdecydować możemy się również na worki tekstylne, które wystarczy opróżnić i wyprać. Nadal będą nadawały się do użytku. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
W przypadku worków papierowych wspomnieć należy o ich niższej cenie, a także braku styczności z zanieczyszczeniami. Po prostu je wyrzucamy, podczas gdy worki tekstylne opróżniamy, co nie jest zbyt przyjemne. Warto jednak podkreślić, iż są one wielokrotnego użytku. Do tego dochodzi ich większa wytrzymałość, a także skuteczniejsze zabezpieczenie przed przedostaniem się zebranych zanieczyszczeń na zewnątrz.
Warto podkreślić, że worek w odkurzaczu pełni rolę dodatkowe filtra, co może mieć znaczenie dla alergików. Co równie ważne, takie urządzenia są tańsze od bezworkowców, w wielu przypadkach wyróżniają się również cichszym działaniem.
Jakie natomiast są ich wady? Wspomnieć należy przede wszystkim o konieczności regularnego kupowania nowych worków (nawet produkty tekstylne po jakimś czasie ulegną zniszczeniu), a także wpływie zapełnienia worka na wydajność odkurzacza. Gdy jest on już prawie pełen, moc ssania zdecydowanie spada. Kolejną wadą jest to, że w sytuacji omyłkowego wciągnięcia jakiegoś elementu (kolczyka, klocka, przewodu etc.), będziemy zmuszeni grzebać się w licznych zabrudzeniach, by go odzyskać.
Co równie ważne, jeśli dysponujemy odkurzaczem wiekowym lub nieznanej firmy, możemy mieć problemy ze znalezieniem odpowiednich worków.
Odkurzacz bezworkowy
Największą zaletą tego typu urządzeń jest brak wad typowych dla modeli workowych. Nie musimy bowiem martwić się zakupem nowych worków, ani ich prawidłowym montażem. Praca urządzenia jest również skuteczniejsza, dzięki czemu możemy liczyć na sprawniejsze pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Siła ssania nie jest zależna od zapełnienia zbiornika.
Do tego należy dodać wspomniane już oczyszczanie powietrza podczas wciągania zabrudzeń. Wszystko to sprawia, że odkurzacz bezworkowy jest wygodniejszy w użyciu, bezpieczniejszy, skuteczniejszy, a do tego nie generuje dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.
Jeżeli chodzi natomiast o wady takich urządzeń, należy wspomnieć przede wszystkim o ich wyższych cenach, a także konieczności mycia filtrów oraz zbiorników na zabrudzenia. Warto sprawdzać także ich pojemność, ponieważ z tą bywa różnie. Problemem może okazać się również brak żadnego mechanizmu blokującego dostęp do nagromadzonych zanieczyszczeń podczas wyjmowania zbiornika.
W przypadku worków papierowych, wystarczy je wyrzucić. Zbiornik musimy opróżnić i wyczyścić – w trakcie tego procesu do naszych dróg oddechowych może przedostać się więc unoszący się pył, co dla alergików oraz osób zmagających się z dolegliwościami oddechowymi może stanowić poważny problem.
Które urządzenie wybrać?
Jak już wspomnieliśmy, wybór nie jest jednoznaczny. Odkurzacze workowe są z reguły tańsze, a do tego gwarantują skutecznie oddzielenie nas od zanieczyszczeń. Wyróżniają się one jednak mniejszą wydajnością działania, która jest obniżania przez zapełniony worek.
Modele bezworkowe nie generują również dodatkowych kosztów eksploatacyjnych związanych z koniecznością zakupu nowych worków, jednak opróżnianie ich zbiorników może okazać się kłopotliwe dla osób wrażliwych.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?
Niezależnie od tego, na jaki model w końcu się zdecydujemy, musimy pamiętać, że ogromne znaczenie mają również poszczególne parametry techniczne odkurzaczy.
- Moc silnika. Decyduje o możliwościach urządzenia. Im bowiem moc większa, tym odkurzacz więcej potrafi. Zakup urządzenia słabego sprawi, że nie będzie ono w stanie wciągnąć wszystkich zanieczyszczeń, zwłaszcza tych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach lub w szczelinach (np. między płytkami). Producenci podają również moc ssania, która również jest bardzo ważna.
- Klasa energetyczna. Informuje nas o tym, ile urządzenie pobiera energii podczas pracy. Klasa A+ oznacza odkurzacz najbardziej energooszczędny. Następne klasy to A, B, C, D, E, F i najgorsza G.
- Pozostałe klasy. Oznaczenia wyznaczane są na podobnej zasadzie, co w przypadku poboru energii. Wymienić możemy klasy skuteczności odkurzania dywanów, podłóg twardych, a także reemisji kurzu.
- Wyposażenie i funkcje. Wspomnieć należy między innymi o regulacji mocy ssania, specjalnych filtrach antyalergicznych, dodatkowych szczotkach do konkretnych zabrudzeń, teleskopowe rurki oraz ssawki do trudno dostępnych miejsc.
- Firma. Poza producentami wspomnianymi w przypadku odkurzaczy workowych, polecić można urządzenia takich firm jak Samsung, Karcher, Sencor, Clatronic, Bomnn, Miele, Amica i Electrolux.
Ile kosztują odkurzacze? Najtańsze modele workowe zakupimy już za około 120 złotych, podczas gdy te z wyższych półek mogą kosztować od 300 do nawet ponad tysiąca złotych. Koszt modeli bezworkowych również może wynieść około 120 złotych, jednak będą to modele niewielkie. Urządzenia standardowe kosztują od 200 do ponad 2 tysięcy złotych. Jak widać, możliwości wyboru jest bardzo dużo. Konieczna jest więc dokładna analiza specyfikacji technicznych.
Materiał zewnętrzny
Fajny artykuł, widać, że się znasz. A co sądzisz o takich droższych robotach sprzątających. I bezprzewodowe, i bezworkowe, i jeszcze same odkurzają :P Kusi mnie, ale ceny najlepszych straszne, jak tak patrzę na rankingi polecanych, np. ten - https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-domu/odkurzacze-automatyczne/ - znasz jakiś fajny ? Masz jakieś swoje doswiadczenia? Pozdrawiam i dziękuję za artykuł