2 w 1, czyli nawigacja GPS z rejestratorem jazdy
Mnogość elektronicznych urządzeń, z których korzystać możemy podczas jazdy naprawdę powala. W wielu sytuacjach okazują się one bardzo pomocne, jednak ich nadmierna ilość nie tylko psuje estetykę pojazdu, ale również rozprasza naszą uwagę. Wszystko to sprawia, że coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju hybrydy i urządzenia 2 w 1.
Spośród nich znajdują się sprzęty, które z jednej strony działają jak nawigacja samochodowa, natomiast z drugiej pozwalają na rejestrowanie wydarzeń odbywających się na drodze. Budowa tego typu urządzeń przypomina standardowego modele GPS, które montowane są na szybie lub desce rozdzielczej. Jedyną różnicą jest to, że z tyłu obudowy posiadają one wbudowaną kamerę, która nagrywa wszystko to, co dzieje się przed maską naszego samochodu.
Oczywiście to nie wszystkie funkcje, które obsługiwane są przez urządzenia 2 w 1. Wymienić należy także:
- asystenta parkowania,
- prezentację skrzyżowań w widoku 3D,
- automatyczne uruchamianie kamery, na przykład podczas zderzenia,
- obsługę rozmaitych aplikacji (wspomnieć można między innymi o modelach z wbudowanym systemem operacyjnym Android, który pozwala na pobieranie programów z Google Play),
- wizualizację budynków,
- robienie zdjęć,
- obsługę modułu Bluetooth,
- transmiter FM.
Na co zwrócić uwagę?
Wybór omawianego urządzenia odbywa się w podobny sposób, co w przypadku osobnego zakupu nawigacji lub rejestratora. Konieczne jest przeanalizowanie kilku niezwykle ważnych parametrów użytkowych, które mają wpływ na jakość codziennego użytkowania:
Kamera – zaczniemy od tego, czym powinien wyróżniać się dobrej jakości rejestrator jazdy. Warto decydować się na urządzenia, które obsługują co najmniej rozdzielczość HD. Dlaczego? Ponieważ nagrania, które wykonają okażą się wysokiej jakości, dzięki czemu nie będą mogły zostać podważone w postępowaniu sądowym lub związanym z uzyskaniem ubezpieczenia. Jest to bardzo ważny parametr, który nie powinien być przez nas lekceważony.
Warto sprawdzić również to, czy kamera jest w stanie nagrywać w nocy, kiedy to oświetlenie jest mocno ograniczone.
Kąt widzenia – kolejny parametr, który ma bezpośredni wpływ na to, czy wbudowany rejestrator okaże się przydatny czy też nie. Należy decydować się na urządzenia o możliwie jak najszerszych kątach widzenia – dzięki temu zyskamy pewność, że zarejestrowane zostaną wszystkie istotne wydarzenia.
Dodatkowe funkcje rejestratora – mowa tu między innymi o funkcji automatycznego nagrywania w sytuacji, gdy czujnik wykryje ruch (może pomóc zarejestrować np. złodzieja samochodu) lub w przypadku zderzenia.
Mapy – przechodzimy do parametrów istotnych dla nawigacji samochodowej. Należy zastanowić się, jaki zakres map okaże się dla nas wystarczający. Osoby wyjeżdżające często poza granice naszego kraju koniecznie muszą zaopatrzyć się w mapę Europy lub całego świata. Równie istotne jest także to, jak często zakupione mapy będą aktualizowane. Niektórzy producenci gwarantują kilka bezpłatnych aktualizacji, inni natomiast oferują pakiety dożywotnie, które są szczególnie popularne wśród kierowców. Zawsze warto jednak przeanalizować opinie użytkowników w poszukiwaniu informacji odnośnie częstotliwości odświeżania map przez producenta. Co nam bowiem po dożywotnim pakiecie, jeżeli mapy będą aktualizowane co rok lub rzadziej?
Ekran – powinien być duży i wygodny w użyciu, dlatego ogromną popularnością cieszą się modele 5-calowe i większe. Zwrócić należy również uwagę na to, czy zainstalowany interfejs jest intuicyjny i czy umożliwia szybkie zaplanowanie trasy i przeglądanie kluczowych informacji.
Pamięć – wpływa na to, ile map będziemy w stanie wgrać w jednym momencie. Jeżeli interesujące Was urządzenie wydaje się dysponować zbyt małą pamięcią wbudowaną, sprawdźcie, czy umożliwia zamontowanie karty pamięci, która zdecydowanie rozszerzy Wasze możliwości.
Dostępne złącza – absolutnie niezbędne okaże się złącze USB lub microUSB pozwalające podpiąć urządzenie do komputera. Niektóre modele pozwalają również na zamontowanie słuchawek oraz skorzystanie z łączności WiFi i Bluetooth.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)