Jak się przygotować na górską wyprawę?
Najbardziej popularnym rodzajem trekkingu jest trekking górski. Takie wyprawy nie tylko wzmacniają mięśnie czy polepszają kondycję, ale także pozytywnie wpływają na psychikę. Góry pomagają się zrelaksować, wyciszyć, odstresować. Mogą jednak być też niebezpieczne. Dlatego warto podróżować w większym gronie i informować bliskich, gdzie się wędruje. Bardzo istotne jest także odpowiednie wyposażenie, dopasowane do warunków. Śpiwór, namiot i plecak turystyczny to podstawowe sprzęty każdego wspinacza. Ponadto nie należy wędrować bez apteczki. Co warto wiedzieć o tych produktach?
Trekking górski jest uprawiany coraz chętniej, jednak spora grupa osób niestety wybiera się w góry bez odpowiedniego przygotowania. Opracowanie planu wędrówki, analiza warunków atmosferycznych czy dobór odzieży to tylko niektóre czynności tak ważne podczas pobytu w górach. Tam o wypadek nie trudno, zwłaszcza w zimie. Jeśli jednak człowiek podejdzie do wędrowania z rozsądkiem i zaopatrzy się w odpowiedni sprzęt oraz akcesoria, wówczas zdobywanie górskich szczytów będzie prawdziwą przyjemnością i wspaniałą przygodą. Co koniecznie należy zabrać ze sobą w góry?
Wyprawa górska – niezbędne wyposażenie
Miłośnicy wędrowania w górach dobrze wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo. Źle dobrany sprzęt może przyczynić się do wielu problemów, np. niemożności przygotowania noclegu, uszykowania pożywienia czy opatrzenia ran. Nigdy więc nie należy wychodzić w góry bez odpowiedniego wyposażenia, które nie tylko ułatwi wędrowanie, ale też może uratować życie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższych, kilkudniowych wycieczek. Jakie produkty należy bezsprzecznie zabrać ze sobą w góry?
- Śpiwór – w trekkingu górskim często śpi się w namiocie. W związku z tym dobry śpiwór to niezbędny ekwipunek każdego wędrowca. Najlepsze śpiwory dla osób uprawiających trekking to modele typu „mumia”, które oferują niewiele przestrzeni, ale są wygodne do przenoszenia i bardzo dobrze trzymają ciepło. Śpiwór może mieć ocieplinę naturalną (dobrze się kompresuje, jest lekka) lub syntetyczną (lepiej chroni od wilgoci, łatwo się suszy).
- Namiot – w przypadku wędrówek najlepiej sprawdzą się namioty trekkingowe kopułowe. Nie są tak przestronne, jak namioty turystyczne, ale za to lekkie i łatwe do przenoszenia. Powinny mieć stelaż aluminiowy. W przypadku trekkingu wysokogórskiego przydadzą się namioty wyprawowe (ekspedycyjne), odporne na bardzo skrajne warunki atmosferyczne.
- Plecak turystyczny – w przypadku trekkingu dużym problemem jest transport bagażu, zwłaszcza podczas wielodniowych wypraw. Wówczas najlepiej zaopatrzyć się w plecak turystyczny. Powinien być pojemny (około 50 litrów lub więcej), mieć ruchomy system nośny, wygodne, miękkie szelki, stelaż, pas biodrowy i piersiowy oraz wbudowany bukłak na wodę.
- Apteczka – to bardzo ważny element wyposażenia. Będzie niezbędny w sytuacji kryzysowej, np. jeśli dojdzie do poślizgnięcia się i upadku. Apteczka turystyczna powinna zawierać takie produkty jak: środki opatrunkowe (plastry, bandaże, środku do dezynfekcji) i lekarstwa (na przeziębienie, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, na oparzenia). Dobrze jeśli w apteczne znajdują się też nożyczki, pęseta czy rękawiczki.
Co jeszcze warto zabrać w góry?
W górach przydadzą się także inne, bardzo praktyczne akcesoria. Dobrym pomysłem jest zakup kijów trekkingowych, na których można się podpierać podczas wspinaczki. Warto także zabrać przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak, jeśli nie jest wodoszczelny, termos lub kubek termiczny, naczynia, kompas, latarkę i zapasowe baterie, gwizdek, mapę, taśmę do łatania dziur czy mocowania, a także sznurek pomocniczy (repsznur).
Góry bez wątpienia są piękne, czym przyciągają szerze turystów każdego roku. Jednak zawsze należy pamiętać, że trekking górski wymaga przygotowania. Każdy wędrowiec powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Śpiwór, namiot, plecak turystyczny i apteczka to podstawowy ekwipunek wszystkich miłośników chodzenia po górach.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)