Jak zmieniło się leczenie kanałowe na przestrzeni czasu?
Leczenie kanałowe, zwane również "endoncją", w ciągu ostatniej dekady nie cieszyło się najlepszą opinią. Wynika to z faktu, że wielu dorosłych pacjentów pamięta jeszcze dawne zabiegi endodontyczne, które poprzedzone były dewitalizacją zęba (czyli jego zatruciem. Choć zabieg ten miał na celu uśmierzenie bólu, powodował dyskomfort i wydłużał proces leczenia.
Kanał korzeniowy nie zawsze był kojarzony jako skuteczny. Wynikało to ze skomplikowanej anatomii kanałów korzeniowych, oraz trudnego dostępu do gałęzi. Nowoczesne mikroskopy stomatologiczne oraz inne urządzenia poprawiające skuteczność i komfort podczas leczenia endodontycznego (m.in. endometr mierzący długość kanałów) rozwiązały ten problem.
Jak zmieniało się leczenie kanałowe na przestrzeni lat? Analizujemy to zagadnienie.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w jeden dzień
Nowoczesny sprzęt wykorzystywany jest dziś przez prestiżowe kliniki stomatologiczne do przeprowadzania zabiegów endodontycznych. Po pierwsze, jest to mikroskop stomatologiczny. Dzięki niemu łatwiej dotrzeć do wąskich, krętych kanałów korzeniowych z rozgałęzieniami. Ponad 25-krotne powiększenie, oświetlenie pola zabiegowego oraz dodatkowe 25-krotne powiększenie sprawiają, że endodonci są w stanie zlokalizować wszystkie kanały, oczyścić je i zabezpieczyć przed ponownym zapaleniem. Izraelski system SAF jest jedną z najbardziej innowacyjnych technologii w endodoncji. Nie tylko poprawia skuteczność i zmniejsza szansę na powikłania, ale także sprawia, że leczenie jest bardziej komfortowe. Nowoczesne leczenie kanałowe ma tę zaletę, że cały zabieg można wykonać podczas jednej wizyty.
Nie dotyczy to starszych metod leczenia kanałowego, które trwały dłużej i nie zawsze kończyły się sukcesem. Czasami konieczne było drugie leczenie kanałowe (tzw. reendo). Dzieje się tak, gdy miazga zęba ulega większemu zapaleniu. Może to być spowodowane pozostawieniem fragmentu instrumentów endodontycznych lub złym oczyszczeniem kanałów korzeniowych.
Dlaczego zatrucia zębów są tak częste?
Pierwszym etapem leczenia kanałowego było zatrucie zęba. Polegało ono na wstrzyknięciu do jego komory środka dewitalizującego. Wnikał on w wewnętrzne tkanki zęba i powodował ich powolne obumieranie. Zabieg ten był wykonywany w celu wyeliminowania wszelkich dolegliwości bólowych, które mogły być spowodowane stanem zapalnym żywej miazgi zęba. Zabieg ten trwał co najmniej 7 dni i powodował dyskomfort dla pacjenta. Obecnie nie jest to już konieczne, ponieważ większość renomowanych klinik stomatologicznych stosuje obecnie znieczulenie komputerowe. Zmniejsza to odczucia bólowe i poprawia komfort leczenia. Leczenie można zakończyć już podczas jednej wizyty w gabinecie. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W bardziej skomplikowanych przypadkach procedury leczenia mogą trwać dłużej, a wspomniane wcześniej zatrucie może być nadal stosowane.
Leczenie kanałowe bez bólu
Mówiliśmy już o komforcie, jaki daje "kanałówka", dzięki nowoczesnemu znieczuleniu miejscowemu.
Leczenie endodontyczne odbywa się przy użyciu standaryzowanego znieczulenia komputerowego, takiego jak Quicksleeper 5. Dzięki temu zabieg jest bardziej komfortowy dla pacjentów i nie wywołuje negatywnych skojarzeń u pacjentów z dentofobią. Nowoczesne znieczulenie nie jest podawane za pomocą tradycyjnych zastrzyków. Zamiast tego w urządzeniu wbudowany jest mikroprocesor. Dostosowuje on ciśnienie, aby zapewnić pacjentowi jak najlepsze wchłanianie. Głębsze tkanki zębów są precyzyjnie znieczulane, natomiast sama aplikacja środka jest bezbolesna i pozbawiona nieprzyjemnych odczuć rozpierania. Ta forma znieczulenia jest bezpieczna dla osób, które boją się iniekcji. Aplikator wyglądem przypomina długopis.
Nowoczesne metody leczenia kanałowego
W leczeniu endodontycznym stosuje się również inne ważne narzędzia, które poprawiają skuteczność i komfort leczenia. Należą do nich maszynowe (rotacyjne) opracowywanie i oczyszczanie kanałów za pomocą endomentera. Sprawdź: Endodoncja Kraków na stronie https://cdcstomatologia.pl/endodoncja-krakow.html
W klinikach do leczenia kanałowego wykorzystywane są również zaawansowane lasery stomatologiczne. Cała procedura jest mało inwazyjna dzięki zastosowaniu zaawansowanych laserów stomatologicznych do oczyszczania zainfekowanych tkanek zęba. Ponieważ laser emituje światło o określonej częstotliwości w kierunku obszaru leczenia, nie powoduje bezpośredniego uszkodzenia pobliskich tkanek. Metoda ta jest bardziej efektywna i komfortowa dla pacjentów, którzy obawiają się tradycyjnych narzędzi endodontycznych.
Wypełnianie kanałów korzeniowych za pomocą płynnej gutaperki
Nowoczesne metody wypełniania tzw. "martwych zębów" ewoluowały z czasem. Obecnie stosowana płynna gutta percha jest wypełniaczem na bazie naturalnej żywicy. Stosuje się ją do uszczelnienia kanałów korzeniowych i korony zęba. Zapobiega to ponownemu zapaleniu miazgi zęba. Jest biokompatybilna i dobrze tolerowana przez organizm. Zachowuje pierwotną strukturę i funkcjonalność zęba.
Doświadczony endodonta jest niezbędny
Innowacyjne technologie to tylko jeden z aspektów leczenia kanałowego. Aby zapewnić pomyślny przebieg, niezbędny jest wysoko wykwalifikowany endodonta. Jego doświadczenie i umiejętne zastosowanie nowoczesnych metod leczenia, w tym maksymalnego zwężenia, sprawiają, że leczenie kanałowe jest bardziej skuteczne i komfortowe dla pacjentów.
Komentarze (0)