Co możesz zrobić dla swojego wzroku?
Wzrok jest bardzo istotnym zmysłem. Oczy odpowiadają za większość dostarczanych mózgowi informacji. Zobacz, jak możesz dbać o prawidłowe widzenie. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twój komfort widzenia będzie wyższy.
Korzystaj z badań profilaktycznych
Zaleca się, by przynajmniej raz na 2-3 lata udać się do specjalisty od ochrony wzroku: okulisty lub optometrysty, by zbadać wzrok. W przypadku dzieci, ze względu na to, że ich organizm intensywnie się rozwija, wzrok należy kontrolować co roku. Regularne wizyty pozwolą na wykrycie potencjalnych wad refrakcji już na początkowym etapie.
Wcześnie wykryta wada wzroku może być z powodzeniem korygowana na różne sposoby, np. poprzez okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. O typach soczewek kontaktowych przeczytasz na stronie: http://www.swiatsoczewek.com/soczewki-calodobowe.
Zgłaszaj się do specjalisty zawsze, gdy odczuwasz dyskomfort
Jeżeli jesteś osobą, która ma problemy z widzeniem, np. widzisz niewyraźnie, musisz odsuwać gazetę, by przeczytać dostępną w niej treść, zauważasz, że nawet przy świetle dziennym musisz włączać światło, to znak, że z Twoim wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Częstym objawem, który można połączyć z wadą wzroku jest ból głowy i częste odczucie zmęczenia.
Gdy towarzyszą Ci tego rodzaju objawy, być może to prezbiopia, czyli efekt utraty elastyczności oka, co jest częścią naturalnego starzenia się organizmu. Możesz doświadczyć tego już około 40. roku życia.
Natomiast jeżeli jesteś osobą młodszą, może właśnie rozwija się u Ciebie wada wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność lub masz astygmatyzm. Dopóki jednak nie udasz się do specjalisty od ochrony wzroku – okulisty lub optometrysty, nie dowiesz się, co Ci dolega.
Czasem za dyskomfort związany z widzeniem, mogą odpowiadać różnego rodzaju choroby, chociażby zapalenie spojówek. Wówczas należy udać się do lekarza okulisty, który przepisze Ci odpowiednie leczenie i wskaże skuteczne sposoby pielęgnacji oczu.
Pamiętaj o dobrej diecie
Czy wiesz, że aby zachować zdrowie oczu, niezbędne jest właściwe odżywianie? Pamiętaj więc o tym, by dostarczać swojemu organizmowi istotnych składników odżywczych. Co zatem powinno znaleźć się w codziennym menu? Wśród wartościowych produktów można wskazać te zawierające witaminy A, C, D, E oraz witaminy z grupy B.
Witamina A, dzięki obecności beta-karotenu, zwalcza wolne rodniki, które mogą zagrażać wzrokowi. Niedobór tej witaminy może prowadzić do zespołu suchego oka. Dynia, mleko, jajka, jarmuż to źródła tej substancji.
Z kolei źródłem innej, istotnej dla widzenia witaminy, a mianowicie witaminy C, są cytrusy, papryka, brokuły, młode ziemniaki, pietruszka czy pomidory. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne oka, co ma istotny wpływ na komfort widzenia oraz zdrowie oczu.
Witamina D jest regulatorem ciśnienia w gałce ocznej – pamiętaj, by nie unikać ruchu na świeżym powietrzu, bo większość witaminy D wytwarzana jest w skórze, pod wpływem promieni słonecznych.
Witamina E uszczelnia błony śluzowe, zapewnia ostrość widzenia, a także eliminuje utlenianie kwasów tłuszczowych. Wspiera wchłanianie innych witamin, np. witaminy A. Witamina jest dostępna w produktach zbożowych, nasionach oraz orzechach.
Nie można zapomnieć również o witaminach z grupy B, dzięki którym komórki nerwowe lepiej funkcjonują. Witamina B podnosi również odporność oczu na działanie czynników zewnętrznych.
Więcej informacji na temat diety odpowiedniej dla zdrowia oczu znajdziesz w artykule: http://twojespojrzenie.pl/a/dgpr,dieta-dla-oczu.
Rób przerwy w czasie pracy przed komputerem
Jeżeli w ciągu dnia Twój wzrok jest narażony na działanie promieniowania ekranów urządzeń elektronicznych, zadbaj o to, by robić sobie przerwy w czasie pracy. Pamiętaj, że przysługuje Ci 5 minut przerwy po każdej przepracowanej godzinie przed ekranem monitora. W tym czasie staraj się patrzeć w dal i robić rzeczy niezwiązane z patrzeniem na światło jakichkolwiek urządzeń.
Dbanie o wzrok powinno być naszym priorytetem. Zatroszczmy się o niego już dziś.
Komentarze (0)