Węże - jak są zbudowane i jak się rozmnażają
Węże to wyjątkowe zwierzęta. Zwracają uwagę swoim podłużnym, aczkolwiek wąskim ciałem i silną szczęką, która rozwiera się do szerokości umożliwiającej połykanie zdobyczy bez wcześniejszego rozczłonkowania. Dzięki temu węże mogą żywić się zwierzętami dużo od siebie większymi. Ciekawostką jest też fakt, że węże nie zostały wyposażone przez naturę w ucho środkowe ani w błonę bębenkową.
To jednak wciąż tylko garstka podstawowych informacji. Dalsza treść pozwoli jeszcze lepiej poznać te niezwykłe gady.
Układ pokarmowy węży
Niektórzy zapewne już wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie węże posiadają odbyt. Otóż wcale go nie mają. Zastępuje go kloaka, będąca częścią organizmu większości zwierząt zaliczanych do kręgowców. Produkty przemiany materii przechodzą u węży przez nerki i cały przewód pokarmowy, ostatecznie docierając właśnie do kloaki. W niej również znajdują się organy płciowe – jajowody i nasieniowody.
Początkiem układu pokarmowego węża jest jama gębowa, w której mieści się język oraz gruczoły umożliwiające zwilżanie pokarmu. Dzięki nim wąż może połykać ofiary w całości. Dalszą część stanowią gardziel i przełyk. Na końcu przełyku mieści się żołądek, który jest wyraźnie oddzielony od innych części układu. Kolejnym fragmentem jest jelito cienkie wraz z rozpoczynającą je dwunastnicą, w której znajduje się trzustka. Następnie pojawia się wątroba z woreczkiem żółciowym. Pomiędzy jelitem cienkim a grubym występuje też jelito ślepe. Ostateczna część, czyli jelito grube połączone jest ze wspomnianą już kloaką.
Wyodrębnia się jej trzy części. Są to:
1) część będąca miejscem gromadzenia się stolca
2) część z ujściem przewodów płciowych i moczowodów
3) część przechodzącą w ujście kloaki.
Prokreacja węży
U węży nie obserwuje się zmiany szaty na godową. Nie odnotowuje się też żadnych odgłosów godowych. W większości przypadków gody odbywają się w jednym miejscu dla wszystkich osobników danego gatunku. Część gatunków poprzedza je jednak walkami, podczas których samce siłują się lub wzajemnie kąsają. Któryś z samców ostatecznie ucieka, uznając wyższość tego drugiego.
Rozpoznawanie płci u węży
Rozpoznanie płci węży bywa dość skomplikowane, jednak osoby wtajemniczone nie powinny mieć z tym większego problemy. Przede wszystkim samce są większe. Samce najczęściej mają nieco drobniejszą budowę. Mimo to samce posiadają szerszą nasadę ogona. Ma to związek z obecnością wewnętrznych narządów rozrodczych. Kolejną różnicą w budowie ciała jest fakt, że samice posiadają dość wyraźne zwężenie, które znajduje się zaraz za kloaką. W dalszej części organizmu, nie rozszerza się już ono. Ponadto ogony samic są zdecydowanie, bo aż 1/3 krótsze od ogonów samców.
Komentarze (0)