Wyprawa w góry z noclegiem w schronisku
Górskie wędrówki, pokonywanie szlaków i nocowanie w schroniskach to rodzaj turystyki górskiej, który nieustannie zyskuje na popularności i trudno się temu dziwić. Jednocześnie jest to model podróżowania, który wymaga bardzo dobrego przygotowania i odpowiedniego ekwipunku. Jak przygotować się na wyprawę tego typu i co ze sobą zabrać?
Wyprawa w góry z noclegiem w górach – czy warto?
Jeśli jeszcze nigdy nie zdarzyło się Wam pokonywanie szlaków, zdobywanie szczytów i nocowanie w sercu gór, w jednym z wielu schronisk, to warto rozważyć taką ewentualność. Schroniska nie są szczególnie luksusową bazą noclegową, ale ich największym atutem jest lokalizacja. Dzięki możliwości nocowania w schronisku górskim zyskujemy szansę na pokonywanie o wiele dłuższych, ciekawszych i bardziej zróżnicowanych tras. Opcją szczególnie kuszącą jest wędrówka od schroniska do schroniska – to szansa na przemierzenie tych szlaków, na które na ogół nie starcza czasu, jeśli trzeba jeszcze wrócić do punktu wyjścia i nocować w hotelu lub pensjonacie.
Nocowanie w schronisku to, z resztą, nie tylko kwestia wygody w podróży, ale też odpowiedniego klimatu. Mieszkanie w nieco bardziej spartańskich warunkach, rześkie powietrze o poranku i możliwość wypicia porannej kawy tuż obok górskich szczytów to przeżycie godne każdego poświęcenia. By nocowanie w schronisku i kilkudniowa wyprawa były komfortowe i bezpieczne, należy zadbać o odpowiedni strój oraz ekwipunek.
Kompletowanie ekwipunku
Decydując się na turystykę górską z noclegami w schronisku, należy zadbać o kompletny i odpowiedni ekwipunek. Warto pamiętać o tym, że cały ten dobytek będziemy musieli przenosić na własnych plecach i dlatego nie może on być zbyt duży i zbyt ciężki. Podstawą jest, oczywiście, odpowiedni plecak turystyczny. W tym wypadku warto sięgnąć po model ze stelażem i miejscem na śpiwór. Kolejne elementy, które należy spakować to odzież o jak najwyższej funkcjonalności (najlepiej zaprojektowana dla traperów i wędrowców). Strój w górach powinien być termoaktywny, z możliwościami modyfikacji (na przykład odpinane nogawki od spodni) i kompaktowy, by można było zwinąć go do jak najmniejszych rozmiarów. Nie można zapomnieć o rzeczach tak oczywistych, jak mapy, a przydatna będzie również dobra latarka ledowa. Bez względu na to, jak starannie zaplanujemy trasę, może się okazać, że po drodze wystąpią różne niespodziewane okoliczności, które opóźnią marsz. Może się wówczas zdarzyć, że do schroniska będziemy schodzić już po zmroku, a wówczas bez dobrej latarki ani rusz. W górach dobrze sprawdzi się latarka ledowa, ponieważ jest energooszczędna, a emituje mocny strumień światła. Można wybrać model ręczny, choć czołówka wydaje się nieco bardziej funkcjonalna. Kompletując ekwipunek i wyposażenie nie można zapomnieć o butach trekkingowych, nieprzemakalnej kurtce, cieplejszej odzieży (na przykład o bluzie typu polar), oraz o tym, że najlepiej i najwygodniej jest ubierać się na cebulkę. Jeśli cenimy nowoczesne rozwiązania i możliwość obliczania pokonanych tras, spalanych kalorii i przesyłania tych informacji wprost do aplikacji, warto mieć na ręce również smartwatch. Inteligentny zegarek pozwoli kontrolować różnorodne parametry (większość z nich ma funkcję pulsometru), a także zapamiętywać trasy, by móc później podzielić się nimi z innymi. Smartwatch ma również tę zaletę, że nie zajmuje miejsca w bagażu, gdyż cały czas można mieć go na nadgarstku, ale wybierając zegarek tego typu w góry, warto sięgnąć po smartwatch wodoodporny i z dużą odpornością na zarysowania. Niektórzy wędrowcy noszą przy sobie również ekwipunek pozwalający przygotować posiłki i napoje w plenerze. Niezbędny wydaje się przede wszystkim termos (można napełnić go w schronisku), ale warto rozważyć zabieranie własnego kompletu sztućców, blaszanej miseczki i tym podobnych elementów, które pozwolą zjeść podgrzany posiłek w trakcie wyprawy.
Uwiecznianie wspomnień
Wędrówki od schroniska do schroniska, pokonywanie szczytów i spacery wśród dzikiej przyrody wymagają uwiecznienia. Na wyprawach górskich warto mieć ze sobą odpowiednie sprzęty do fotografowania. Jeśli nie jesteśmy zapalonymi fotografami, można odpuścić sobie dźwiganie lustrzanki cyfrowej z wymiennymi obiektywami (to świetne rozwiązanie, ale dość obciążające bagaż) i zabrać w podróż mniejszy aparat – na przykład cyfrowy kompakt lub aparat hybrydowy, który również może mieć wymienne obiektywy, ale za to ma kompaktowe wymiary i jest nieco łatwiejszy w obsłudze. W zapamiętywaniu trasy i jej analizowaniu pomocny będzie wspomniany już smartwatch, który warto połączyć z dobrą aplikacją dla wędrowców i osób aktywnych fizycznie. To pozwoli przeanalizować pokonane kilometry, spalone kalorie i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Bez względu na to, jak wiele sprzętów i udogodnień zabierzemy ze sobą, nie warto patrzeć na góry wyłącznie przez obiektyw aparatu lub przez wyświetlacz smartfona. To okazja do zrelaksowania się, wypoczęcia i docenienia otaczającego piękna przyrody.
Wyprawa w góry z noclegiem w schronisku to świetna alternatywa dla wyruszania na wędrówki górskie z miasteczek, hoteli i pensjonatów. Nic nie da nam takiego poczucia wolności i przygody, jak możliwość nocowania w sercu gór i wyruszania o świcie w dalszą drogę.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)