Krótka instrukcja obsługi soczewek kontaktowych
Wady wzroku są na tyle powszechne, że w zasadzie większość społeczeństwa powinna korzystać z tej czy innej formy korekcji. Najpopularniejszą z nich są oczywiście okulary, jednak ostatnie lata to ciągły wzrost popularności szkieł kontaktowych. Co warto o nich wiedzieć, zanim zaczniecie rozważać ich noszenie?
Dobór soczewek kontaktowych
Szkła kontaktowe to wyrób medyczny, a co za tym idzie jego stosowanie powinno być poprzedzone badaniami przez specjalistę. Takim jest optometrysta lub lekarz okulista, a samo badanie niewiele się różni od tego, które poprzedza wypisanie recepty na okulary. Oczywiście najpierw trzeba zidentyfikować wadę wzroku, którą może być krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm albo prezbiopia. Należy też określić jej nasilenie, czyli wartość korekcyjną dioptrii. Dobra wiadomość jest taka, że soczewki kontaktowe dostępne są w bardzo dużych zakresach. Nawet jeśli nie wszystkich markach, to jednak nie powinny mieć problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie nawet osoby mające wadę typu „minus 20”, czyli naprawdę znaczącą. Optometrysta określi też, czy noszenie soczewek jest możliwe – czasami mogą wystąpić przeciwwskazania, np. z uwagi na choroby oczu czy alergie.
Jakie soczewki wybrać?
Pojawi się też pytanie, na jaki rodzaj soczewek się zdecydować. Rozróżnienie jest najbardziej znaczące pod względem tego, w jakim trybie będą one noszone.
I tak soczewki jednodniowe zakłada się rano i zdejmuje wieczorem, po czym wyrzuca. Soczewki miesięczne można nosić w podobnym trybie – są zakładane rano, a wieczorem zdejmowane, po czym należy dokonać czynności pielęgnacyjnych, czyli przemyć je i schować do pudełeczka z płynem do soczewek. Jeszcze innym rozwiązaniem są soczewki miesięczne całodobowe, które nosi się przez cały dzień, również w nocy, a zdejmuje raz na kilka dni.
I jak przekonać się do ich noszenia?
Soczewki kontaktowe w porównaniu z okularami mają wiele zalet. Jest to między innymi duża swoboda dla użytkownika, który nie musi przejmować się na przykład tym, że pod wpływem potu czy gwałtownego ruchu okulary spadną, co jest bardzo cenne w przypadku osób aktywnych, trenujących, uprawiających sporty. Soczewki są też praktycznie niewyczuwalne na oku i nie wymagają częstego poprawiania, jak ma to miejsce z okularami.
Największą trudność nowym użytkownikom sprawia jednak ich zakładanie. Można to zrozumieć, bo dotykanie oka budzi pewien opór. Jednak wrażenie szybko mija i zazwyczaj już po kilkunastu razach staje się nawykiem. Jak zakładać soczewki? Pierwszym krokiem jest staranne umycie i wytarcie rąk. Następnie sprawdzamy, czy soczewka jest odwrócona na właściwą stronę i nakładamy ją na palec wskazujący. Drugą dłonią przytrzymujemy górną powiekę, a dłonią z soczewą odciągamy powiekę dolną. Teraz powoli umieszczamy soczewkę na oku, poruszając nim później kilka razy, by soczewka lepiej się ułożyła. W drugą stronę wygląda to bardzo podobnie. Również przytrzymujemy górną powiekę – co zapobiega mruganiu – a dolną odciągamy. Delikatnie dotykamy palcem soczewki i przesuwamy ją w stroną białka oka. Tam z pomocą drugiego palca, kciuka, chwytamy soczewkę i ściągamy z oka. Jeśli były to soczewki jednodniowe, to ich miejsce jest teraz w koszu. Jeśli zaś o przedłużonym trybie noszenia, czyli zwykle miesięczne, należy umieścić je w pojemniczku z oznaczeniem, z którego oka została zdjęta. Dolewamy płyn do pojemniczka i tak przygotowane soczewki będę gotowe do ponownego założenia za kilka godzin.
Komentarze (0)