Nie tylko Monciak! Poznaj Sopot z czasów belle époque
Od kilku tygodni w telewizji można oglądać serial kostiumowy, którego akcja dzieje się w Krakowie, w czasie tak zwanej belle époque. Można to przetłumaczyć po prostu na „piękną epokę, piękny czas”. Zobacz, co pięknego było i działo się wtedy w Sopocie – najbardziej rozpoznawalnym kurorcie w Polsce.
– Historycznie czas ten przypada na okres między zakończeniem wojny francusko-pruskiej w 1871 roku a wybuchem pierwszej wojny światowej. Belle époque była uznawana za okres rozkwitu, postępu i spokoju w Europie. To właśnie wtedy nastąpił duży przełom techniczny, wynaleziono telefon, samochód oraz samolot – mówi jeden z pracowników sieci hoteli AccorHotels.
Sopot – historia miasta
Pierwsze informacje o Sopocie można znaleźć w dokumentach pochodzących z 1283 roku. W przeciwieństwie do teraźniejszości, wtedy Sopot był po prostu jedną z wielu małych wiosek rybackich.
Niedługo trzeba było jednak czekać na odkrycie walorów tego miejsca. Już w XVI wieku bogatsza część społeczeństwa budowała tutaj swoje rezydencje – w sam raz na lato. Pojawiały się też pierwsze próby organizowania kąpielisk.
Za największe… dobrodziejstwo Sopotu należy jednak uznać pojawienie się w mieście majora Jana Jerzego Haffnera. Ten francuski chirurg wojskowy wybudował tam pierwszy zakład kąpielowy. Niedługo potem – zaledwie rok później – w Sopocie stanął pierwszy Dom Zdrojowy z okalającym go pięknym parkiem. W 1827 roku Jan Jerzy Haffner doprowadził także do wybudowania kultowego już mola. Do 1910 roku było ono sukcesywnie wydłużane, by w tamtych czasach zatrzymać się na 315 metrach. Dziś jego długość wynosi 511,5 metra.
Kolej w Sopocie ruszyła w stronę belle époque
W roku 1870, czyli na rok przed umownym startem „pięknej epoki”, w Sopocie poprowadzono tory kolejowe na trasie Gdańsk–Słupsk–Koszalin. Dzięki temu miasto stało się bardziej dostępne szerszemu gronu turystów. To z kolei mogło przynieść tylko jeden efekt – rozwój. W krótkim czasie Sopot stał się celem wielu podróży, kurortem mogącym rywalizować z szeregiem miast Europy. W 1900 roku, czyli zaledwie 30 lat później, do Sopotu przyjeżdżało ponad 12 tysięcy osób. To naprawdę imponujący wynik jak na tamte czasy.
Belle époque – piękny rozwój kurortowego Sopotu
Rozbudowa Przedsiębiorstwa Kąpielowego Haffnera, budowa drugiego Domu Kuracyjnego, przedłużenie i poszerzenie molo, otwarcie pierwszych w mieście kortów tenisowych, otwarcie (istniejącego do dziś) toru wyścigów konnych w Karlikowie oraz wreszcie otwarcie Teatru Leśnego – lata 1877–1909 to czas ciągłego rozwoju i rozbudowywania miasta. Mnóstwo rzeczy zmieniło się w Sopocie w naprawdę rekordowym tempie.
Wiele z tych miejsc istnieje do dziś. Na przykład z Teatru Leśnego powstała Opera Leśna, gdzie co roku odbywa się wiele koncertów oraz wielkich imprez kulturalnych. Podczas tych wydarzeń prawdziwe oblężenie przeżywają hotele w Sopocie. Nic dziwnego – to koncerty na światowym poziomie. A i sam Sopot pozwala choć na chwilę odpocząć od codzienności.
Zainspirowany do podróży? To świetnie! Koniecznie zajrzyj tutaj i dowiedz się, co dziś można (i warto!) robić w Sopocie.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)