Jedzenie z McDonald's wiecznie żywe?
Okazuje się, że jedzenie z McDonald's nie psuje się z biegiem czasu i nie ulega rozkładowi. Takie wnioski wysnuć można z eksperymentów jakie zostały wykonane na jedzeniu z tej sieci.
W roku 1999 Amerykanin Davi Whipple kupił w McDonald's hamburgera, ale nie zamierzał go wcale zjeść. Chciał jedynie przeprowadzić pewien eksperyment, a mianowicie miał zaprezentować jak rozkłada się jedzenie. Po miesiącu okazało się, że w wyglądzie hamburgera niewiele się zmienił. Zepsuł się jedynie ogórek. Mięso nie było zepsute, a bułka wcale nie spleśniała. Po tym czasie hamburger trafił do torby i szafy. Dwa lata później natknęła się na niego żona Whipple'a. Hamburger dalej wyglądał jak nowy. Podobnie było w roku 2006. Wówczas to dzieci Whipple wystawiły hamburgera na znanym portalu aukcyjnym. Jednak finalnie pozostał w rodzinie. Mimo upływu lat nie widać na nim żadnych oznak zepsucia.
Podobny eksperyment, ale na nieco mniejsza skalę przeprowadziła w roku 2010 Sally Davies. Nie wiedziała ona wówczas o rodzinie Whipple, ale słyszała o innym badaniu, tym razem nauczycielki Karen Hanrahan. Ta w roku 2008 opublikowała na blogu zdjęcie hamburgera, który przez 12 lat wykorzystywała jako rekwizyt podczas lekcji o zdrowym odżywianiu się. Mimo wielu lat nie wyglądał on na zepsutego. Davies postanowiła sprawdzić to samo. Zakupiła w restauracji McDonald's zestaw Happy Meal i przez niemal pół roku, codziennie sprawdzała jak wygląda.
Przez cały ten czas hamburgera i frytek ani na chwilę nie włożyła do lodówki. Wyniki zaskoczyły ją i to po pierwszym dniu. Przez niemal 2 godziny czuła w mieszkaniu ładny zapach jedzenia. Po tym czasie próbowała podstawić jedzenie swoim psom, ale żaden nie był zainteresowany zjedzeniem hamburgera.
Jeszcze bardziej była zaskoczona po upływie sześciu miesięcy. Po tym czasie na frytkach i hamburgerze nie zauważyła bowiem żadnych oznak zepsucia. Mięso i bułka nie spleśniały. Stały się jedynie twarde i wyglądały jak plastik.
Jak można wyjaśnić zjawisko tak długiej żywotności jedzenia?
Trzeba pamiętać, że jedzenie fast food to w zdecydowanej ilości przypadków żywność wysoko przetworzona, która ma bardzo mało składników odżywczych (niemal nie zawiera witamin czy składników mineralnych). Jest natomiast wysoko kaloryczna (tzw. puste kalorie) i zawiera sporą ilość konserwantów, sztucznych barwników, emulgatorów i substancji smakowo-zapachowych różnego rodzaju. Prawdopodobnie to ich zawartość sprawia, że żywność jest w stanie przetrwać tyle lat bez zepsucia się.
Oczywiście przedstawiciele sieci McDonald's zostali poproszeni o skomentowanie sprawy niemal piętnastoletniego hamburgera. Zapewnili, że wszystkie kotlety wykorzystywane w hamburgerach restauracji są wykonywane ze 100% wołowiny, doprawiane solą i pieprzem i nie posiadają żadnych konserwantów czy sztucznych wypełniaczy. Z kolei mąki produkowane są z mąki pszennej i także nie zawierają konserwantów. Ponadto McDonald's zapewnił, że korzysta z tych samych produktów, które ludzie kupują na co dzień w sklepach.
Komentarze (0)